O konopí
ZÁKLADNÍ INFORMACE O
konopí
Konopí je jednoletou rostlinou z čeledi konopovité, kam patří mimo jiné i chmel. Jedná se o dvoudomou rostlinu, jejíž samice vytvářejí květy, zatímco samci produkují pylové váčky sloužící k opylování samičích květů. Z medicínského hlediska jsou nejzajímavější právě samičí květy, které vytvářejí největší množství látek s farmakologickými účinky – takzvané kanabinoidy, terpeny, flavonoidy a další. Celkem bylo dosud v konopí identifikováno na 1 500 chemicky aktivních látek, ovšem dostatečně vědecky prozkoumána byla zatím pouze hrstka z nich.
OBSAHOVÉ LÁTKY V KONOPÍ – Kanabinoidy a terpeny
Nejznámějšími a nejdetailněji probádanými kanabinoidy s léčivými vlastnostmi jsou psychoaktivní THC (tetrahydrokanabinol) a nepsychoaktivní CBD (kanabidiol). Na kanabinoidech je zajímavé, že se přirozeně prakticky nevyskytují jinde než právě v samičích květech konopí. V posledních letech se zájem vědy upírá v čím dál větší míře i k terpenům, což jsou látky zodpovídající za vůni a aroma konopí, nicméně tyto látky se běžně vyskytují i v dalších rostlinách.
Historie konopí a jeho léčebného využití
Hlavní problém konopí a jeho využití v moderní medicíně spočívá v tom, že rostlina byla po dlouhá desetiletí celosvětově zakázaná a veškerý výzkum se zabýval pouze negativními vlastnostmi, zatímco pozitivní účinky na lidské zdraví byly upozaďovány nebo zcela ignorovány. To se začalo postupně měnit zejména díky práci badatelů v Izraeli, mezi něž patří i světově uznávaný chemik z Olomouce Lumír Hanuš. Dnes je konopí zkoumáno na stovkách odborných pracovišť po celé planetě a rychle přibývá států, kde je legalizováno k použití v konvenční léčbě.
Endokanabinoidní systém a Účinky konopí
Vlastní účinky konopí na člověka jsou komplexní a velmi široké. Interakce s lidským organismem probíhá prostřednictvím endokanabinoidního systému, což je relativně nedávno objevená receptorová soustava, která má vliv na celou řadu procesů v našem těle a jejímž cílem je udržovat rovnováhu neboli homeostázi. Právě kanabinoidy interagují různými mechanismy s tímto systémem, což vysvětluje skutečnost, že konopí může pomáhat pacientům s různorodými a zdánlivě zcela odlišnými zdravotními problémy – od mírnění bolestí přes potlačování nevolností, stimulaci apetitu až po léčbu zánětů, spasticity nebo psychických onemocnění, jako je posttraumatická stresová porucha.
Způsoby a formy užívání
Účinky konopí mohou být velmi různorodé a liší se na základě obsahového profilu konkrétní odrůdy, individuálních dispozic pacienta i způsobu a formy užití. Existují odrůdy, které obsahují vysoké množství psychoaktivního THC, v jiných ho naopak skoro nenajdeme, ale najdete tam vyšší obsah CBD. Jednomu pacientovi může vyhovovat na mírnění bolestí jedna odrůda, zatímco na jiného pacienta se stejnými problémy lépe zabírá jiná. Rozdílné účinky je nutné očekávat i v případě odlišných forem konzumace – inhalace výparů (kouření nebo vaporizace) působí jinak a jinou dobu než například orální konzumace olejů či pokrmů a tak dále.
Nejznámější výzkumy a studie
Co přesně konopí léčí a kde pomáhá, to víme z provedených klinických výzkumů, jejichž počet v posledních letech utěšeně roste. Z dosavadního bádání víme, že léčba konopím prokazatelně pomáhá u chronické bolesti, u svalových křečí, při kožních onemocněních nebo u zánětlivých střevních chorob. Dále byly prokázány pozitivní účinky u onkologických pacientů nebo nemocných s HIV/AIDS na apetit a nevolnost, u pacientů s glaukomem a tak dále.
Kdo může předepisovat a komu
V prostředí České republiky musejí lékaři předepisující konopí splňovat určité požadavky a stejně tak existují omezení i pro pacienty, jimž může být konopí pro léčebné použití předepsáno. Vše je přesně vymezeno zákonem a platí pouze pro území této země, v zahraničí mohou být pravidla zcela jiná a například cestování s konopím přes hranice může být pro oficiální pacienty problematické.
Dle zákona z roku 2013 existuje seznam lékařských specializací, které mohou předepisovat v Česku konopí pro léčebné použití. Nepatří sem například praktičtí lékaři, což celý systém od začátku zpomaluje. Stejně tak není možné předepisovat konopí pacientům mladším osmnácti let, což neodpovídá standardům a klinickým zkušenostem ze světa.