Léčebné konopí pro zdravotníky

Konopí Motagon

Produkty

Motagon nabízí řadu produktů z konopí pro léčebné použití, včetně květů konopí EU-GMP, širokospektrálních olejů (extraktů) a pokročilých forem produktů, vyrobených v EU i z mezinárodních zdrojů.

O konopí

pro léčebné použití

Léčebné vlastnosti konopí byly známy již v historii a využívaly se v tradiční medicíně. Nedávný výzkum začíná objasňovat základní mechanismus konopí a posilovat důkazy o jeho mnoha prospěšných účincích. To mu umožňuje znovu pomalu získávat své místo v současných léčebných přístupech.

Motagon Medical Cannabis
Motagon Medical Cannabis
Motagon Cannabis

Kvalita

Společnost Motagon dodržuje přísné standardy kvality ve všech svých činnostech. Systémy managementu kvality v Motagonu jsou uznávány českými úřady, které Motagon certifikovaly licencemi GMP, GDP a Narcotics handling.

POZNATKY Z VÝZKUMU A

KLINICKÝCH STUDIÍ

Endokanabinoidní
systém

Pro pochopení působení kanabinoidů a dalších látek obsažených v konopí na lidský organismus je nutné mít alespoň základní znalosti fungování takzvaného endokanabinoidního systému. 

Metody aplikace
a dávkování

Zdaleka nejběžnějším způsobem podání konopí je kouření sušených samičích květů. Tyto květy neboli zlidověle palice obsahují nejvyšší koncentrace aktivních látek – kanabinoidů (THC, CBD a dalších), terpenů, flavonoidů a dalších.

Obsahové
látky

V různých odrůdách konopí, které nacházíme po celém světě, bylo identifikováno více než 1 500 chemických sloučenin – a neustále přibývají další.   
Nejznámější z nich jsou kanabinoidy.

Studie na podporu využití konopí v klinické praxi

V této sekci se můžete seznámit s klinickými výzkumy zabývajícími se působením fytokanabinoidů na pacienty s těmi indikacemi a stavy, které povoluje konopím léčit česká legislativa. 

FAQ

1. Jaké jsou věcné podmínky pro předepisování IPP s obsahem léčebného konopí?

Podstatnými podmínkami pro předepisování IPMP s obsahem léčebného konopí je, že pacientovi je nejméně 18 let a že léčba je řádně přizpůsobena jeho zdravotnímu stavu lékařem s příslušnou specializací. Další podmínkou je diagnóza pacienta, která musí spadat do seznamu uvedeného v příloze č. 3 vyhlášky č. 236/2015 Sb. v platném znění. (odkaz)

2. Kdo může předepisovat IPMP obsahující léčebné konopí? Může praktický lékař pokračovat v léčbě zahájené specialistou, který ji původně předepsal?

Licenci k předepisování IPMP s obsahem léčebného konopí mají pouze lékaři s příslušnou specializací, s požadovanou atestací a registrací u státní agentury (SAKL).
Konopí může předepisovat pouze lékař se specializací uvedenou v příloze č. 3 vyhlášky č. 236/2015 Sb. v platném znění. (odkaz)

3. Musí být rozhodnutí lékaře předepsat IPMP obsahující léčebné konopí schváleno komisí lékařů?

Ne, v České republice není vyžadováno.
Od 1. ledna 2020 má pacient nárok na úhradu 90 % ceny IPLP pro konečného spotřebitele za 30 g konopí pro léčebné použití, případně možnost úhrady za vyšší množství konopí pro léčebné použití na základě schválení posuzujícím lékařem. Na základě odůvodnění předepisujícího lékaře může revizní lékař schválit úhradu léčivého přípravku i v množství přesahujícím měsíční limit úhrady 30 g konopí pro léčebné použití. (odkaz)

4. Jaké jsou podmínky pro získání přístupu do systému RPLO?

Aby mohl specialista předepisovat, musí být registrován v systému RPLO. Podmínkou pro získání přístupu do systému RPLO je, že lékař má zřízen přístup do systému eRecept.

5. Musí předepisující lékař vést záznamy o výsledcích léčby každého jednotlivého pacienta? Jaké informace musí taková zpráva obsahovat?

Dne 1. července 2020 vstoupila v platnost novela vyhlášky č. 236/2015 Sb., na jejímž základě je lékař předepisující ZPP s obsahem konopí pro léčebné použití povinen poskytovat Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv informace o výsledcích léčby pacienta, a to v anonymizované podobě. Formulář ve formátu PDF je k dispozici na internetových stránkách SAKL. (odkaz)

Zprávu je třeba podat nejpozději do 31. března, a to vždy za uplynulý kalendářní rok.

Přístupnost

Na mapě níže najdete lékaře s licencí k předepisování konopí pro léčebné použití, kteří splnili všechny požadované zákonné podmínky a souhlasili se zveřejněním svých údajů. (modré ikony)

K dispozici je také seznam lékáren, které jsou oprávněny distribuovat přípravky obsahující konopí pro léčebné účely. (růžové ikony)

Třetím segmentem jsou lékárny, kde je možné výrobky Motagon sehnat ihned (všechny lékárny mohou vydávat výrobky Motagon, ale některé je nemají ihned na skladě a je nutná doba až několika dnů, než výrobek dorazí). (zelené ikony)

Zavřít
Navigovat
Možnosti skrýt možnosti
Print Resetovat
Získávání směru...
Zavřít
Find Nearby Uložit umístění značky Navigovat

POZNÁMKA:

Seznam nemusí odrážet aktuální nebo nejnovější stav. Mohou existovat lékaři s licencí k předepisování konopí pro léčebné použití, kteří nedali souhlas k tomu, aby jejich údaje byly zveřejněny. Nová legislativa také umožňuje vydávat přípravky s obsahem konopí pro léčebné použití všem lékárnám (nejen zde uvedeným, které mají uzavřenou smlouvu se smluvním distributorem SÚKL). Závěrem je třeba říci, že společnost Motagon neustále aktivně pracuje na rozšiřování dostupnosti produktů Motagon a seznam lékáren, kde jsou produkty Motagon k dispozici, se neustále rozšiřuje. Aktuální a nejnovější dostupnost si prosím ověřte sami kontaktováním lékárny nebo příslušného lékaře.

Informace jsou čerpány z oficiálních databází SAKL (Státní agentura pro konopí pro léčebné použití) a SÚKL (Státní ústav pro kontrolu léčiv). Odkaz: https://www.sakl.cz/pacienti/mapa

Salient IQ

UŽITEČNÉ ZDROJE

Informace pro lékaře/předepisující lékaře

Předpoklady pro zahájení předepisování

Databáze PDK

Informace pro lékárníky

Kódy pro předepisování produktů MC

Podávání zpráv o výsledcích léčby

Blog